ADTL082ARZ-REEL7 OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This is a J-FET type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 5.5mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. This op amp can operate from a supply current at 2.4mA. Voltage gain should remain at 106.02dB. The op amp ic has 2 channels on it. TAPE AND REEL is adopted to pack the instrumentation amplifier. Buffer amplifier has a quiescent current of 1.2mA.
ADTL082ARZ-REEL7 Features8 Pins
supply voltage of 15V
106.02dB voltage gain
ADTL082ARZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADTL082ARZ-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADTL082 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 2.4mA |
| Output Current | 27mA |
| Quiescent Current | 1.2mA |
| Min Input Voltage | 8V |
| Slew Rate | 20V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 2pA |
| Max Input Voltage | 36V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 8V~36V ±4V~18V |
| Output Current per Channel | 27mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5.5mV |
| Bandwidth | 5MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 5000 kHz |
| Voltage Gain | 106.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.005μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 1.5mV |
| Low-Bias | YES |
| Max Frequency | 1kHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0001μA |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.005μA |
| Input Voltage Noise Density | 16nV/sqrt Hz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |