OPA690IDBVR OverviewPackaged in a SOT-23-6 case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Voltage Feedback type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 6. The pins on this board total to 6 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 5V battery. A total of 6 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 4mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~85°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 5.5mA, this op amp ic can operate. 63dB should remain the voltage gain. The linear amplifier consists of 1 different elements in total. For packing the buffer amplifier, the TR-axis is adopted.
OPA690IDBVR Features6 Pins
supply voltage of 5V
63dB voltage gain
OPA690IDBVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA690IDBVR Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | OPA690 |
| Pin Count | 6 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 5.5mA |
| Nominal Supply Current | 5.8mA |
| Output Current | 190mA |
| Slew Rate | 1800V/μs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 58 dB |
| Current - Input Bias | 3μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Output Current per Channel | 190mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4mV |
| Bandwidth | 300MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 500000 kHz |
| Voltage Gain | 63dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Settling Time | 8 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 500MHz |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 4.5mV |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |