ADV7181CWBSTZ Overview64-LQFP package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tray case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Video Decoder is the type.It is suitable for encoders connected in HDTV.ADV7181 family is used in the motor encoder.1.65V~2V digital power in the optical encoder is used in switching power supplies.The optical encoder has 64 terminations.3.15V~3.45V can be used to apply analog supply voltage.64 is the total number of pins on the rotary encoders.By Surface Mount, it is mounted.There are 64 pins on this encoder.By setting the maximum 85°C, the encoder reader will run more steadily.-40°C is the minimum working temperature for this rotary encoder.Minimum supply voltage should be greater than 3.15V.It is equipped with 4 A/D converters.
ADV7181CWBSTZ FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7181
64 pins
4 A/D Converters
ADV7181CWBSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7181CWBSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | HDTV |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7181 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Number of Inputs | 6 |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |