TVP5151ZQCR OverviewThe encoder is embedded in 48-VFBGA package.It is recommended to pack the encoder in Tape & Reel (TR) case.This motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.The type can be classified as Video Decoder.It is suitable for the encoder connected in Cell Phones, PDA, Players.The motor encoder is based on TVP5151 family.The 1.65V~1.95V digital power of the optical encoder are applied to switching power supplies.There are 48 terminations available in the optical encoder.The analog supply voltage can be applied by 1.65V~1.95V.The total pins on the rotary encoders is 48.It is mounted by Surface Mount.This encoder gets 48 pins on it.The maximum 70°C ensures that the encoder reader runs stablily.This rotary encoder's minimum working temperature must not be less than 0°C. The required minimum supply voltage should be larger than 1.65V.The total number of encoder bits is 9.
TVP5151ZQCR FeaturesIn 48-VFBGA package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5151
48 pins
9 bits
TVP5151ZQCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5151ZQCR Encoders, Decoders, Converters applications.
LCD bias supply
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFBGA |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TVP5151 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.81.8/3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Number of Bits | 9 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~1.95V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 740μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |