SN74LV138ABQBR OverviewEmbedded in the WQFN-16 package is the encoder.In order to protect your encoder, it is recommended to pack it in a Reel case.As you can see, this motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.In this case, the type can be classified as Decoder/Demultiplexer.It is recommended that you pack the encoder magnetic in a 16-WQFN (2.5x3.5) case.A SN74LV138A series electrical quadrature encode, it is included in the SN74LV138A series.On the encoder definition, there are a total of 1 Circuit.
SN74LV138ABQBR FeaturesIn WQFN-16 package
Mounting Type: Surface Mount
1 Circuit circuits
SN74LV138ABQBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LV138ABQBR Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Package / Case | WQFN-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (2.5x3.5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | SN74LV138A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Number of Circuits | 1 Circuit |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Input Lines | 3 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 Output |
| Product | Decoders / Demultiplexers |