ADV7181DWBCPZ OverviewPackage 64-VFQFN Exposed Pad, CSP contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tray case.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the Video Decoder category.The encoder connected in Video is suitable for this connector.ADV7181 family is used to construct the motor encoder.Power supplies with switching capability use the 1.65V~2V digital power of the optical encoder.A 64 termination is available on the optical encoder.3.15V~3.45V can apply analog supply voltage.Total pin count on the rotary encoders is 64.Surface Mount mounts it on the wall.Encoders like this have 64 pins.In general, a higher supply voltage is required than 3.15V.Using this encoder under 85°C temperatures is recommended.The rotary encoder contains 4 A/D converters.There is an electrical quadrature encode included in the Automotive series.
ADV7181DWBCPZ FeaturesIn 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7181
64 pins
4 A/D Converters
ADV7181DWBCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7181DWBCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADV7181 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Number of Inputs | 6 |
| Resolution | 1.125 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |