TVP5154AIPNP Overview128-TQFP Exposed Pad package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tray case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Video Decoder is the type.It is suitable for encoders connected in Security Systems.TVP5154 family is used in the motor encoder.1.8V 3.3V digital power in the optical encoder is used in switching power supplies.The optical encoder has 128 terminations.1.8V can be used to apply analog supply voltage.128 is the total number of pins on the rotary encoders.By Surface Mount, it is mounted.There are 128 pins on this encoder.By setting the maximum 85°C, the encoder reader will run more steadily.-40°C is the minimum working temperature for this rotary encoder.9 is the number of encoder bits.1.65V is the minimum supply voltage that can be used.Over the converter, 1.95V is the maximum supply voltage.It is equipped with 4 A/D converters.This rotary encoder can also be used to find IT ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY.
TVP5154AIPNP FeaturesIn 128-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5154
128 pins
9 bits
4 A/D Converters
TVP5154AIPNP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5154AIPNP Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 128 |
| Weight | 496.797043mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Security Systems |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5154 |
| Pin Count | 128 |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Number of Bits | 9 |
| Resolution | 1.125 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |