ADV7341BSTZ OverviewAn embedded encoder is contained in a 64-LQFP package.The encoder is recommended to be packed in a Tray case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Video Encoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in DVD, Blu-Ray.motor encoder of the system is based on the ADV7341 family.In switching power supplies, the 1.8V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.64 terminations are included in the optical encoder.By using 3.3V, we can apply the analog supply voltage.There are 64 pins on the rotary encoders in total.Surface Mount mounts the item on the wall.Encoders with 64 pins are available.This ensures that the encoder reader runs as smoothly as possible when the 85°C is set to the maximum.Ideally, this rotary encoder should not work at temperatures below -40°C.Encoders have a total of 12 bits in their design.As long as the supply voltage of 1.71V is less than the minimum, it can work.Across the converter, the maximum voltage that can be supplied is 1.89V.This quadrature encoder is capable of handling a supply voltage of 1.8V volts.The quadrature encoder contains 6 D/A converters.
ADV7341BSTZ FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7341
64 pins
12 bits
ADV7341BSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7341BSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | DVD, Blu-Ray |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7341 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 1.89V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Number of Bits | 12 |
| Resolution | 1.5 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Input Format | SERIAL |
| Number of D/A Converters | 6 |
| Analog Output Voltage-Max | 1.4V |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |