TVP5160PNP Overview128-TQFP Exposed Pad package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tray case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Video Decoder is the type.It is suitable for encoders connected in LCD TV/Monitor.TVP5160 family is used in the motor encoder.1.65V~1.95V digital power in the optical encoder is used in switching power supplies.The optical encoder has 128 terminations.1.65V~1.95V can be used to apply analog supply voltage.128 is the total number of pins on the rotary encoders.By Surface Mount, it is mounted.There are 128 pins on this encoder.By setting the maximum 70°C, the encoder reader will run more steadily.0°C is the minimum working temperature for this rotary encoder.Supply voltage 3.3V is required to operate this converter.10 is the number of encoder bits.3V is the minimum supply voltage that can be used.Over the converter, 3.6V is the maximum supply voltage.It is equipped with 2 A/D converters.This rotary encoder can also be used to find IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY.
TVP5160PNP FeaturesIn 128-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5160
128 pins
10 bits
2 A/D Converters
TVP5160PNP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5160PNP Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 128 |
| Weight | 496.797043mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | LCD TV/Monitor |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 904mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TVP5160 |
| Pin Count | 128 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 205mA |
| Power Dissipation | 904mW |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.375 B |
| Sampling Rate | 60 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~1.95V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |