ADV7391WBCPZ OverviewThere is an embedded encoder in the 32-WFQFN Exposed Pad package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tray case.Surface Mount is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Video Encoder.Set-Top Boxes, Video Players, Displays-connected encoders can use it.The motor encoder belongs to the ADV7391 family.The optical encoder uses the 1.71V~1.89V digital power for switching power supplies.The optical encoder comes with 32 terminations.By applying voltage to 2.6V~3.46V, the analog supply voltage can be applied.There are 32 pins total on the rotary encoders.As shown in the picture, Surface Mount mounts it.It has 32 pins.Ensure that this encoder is used under 85°C operating temperatures.quadrature encodes are designed to function at a minimum temperature of -40°C.A Automotive series quadrature encode includes this electrical quadrature encode.On the quadrature encoder, 3 D/A converters are available.
ADV7391WBCPZ FeaturesIn 32-WFQFN Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7391
32 pins
ADV7391WBCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7391WBCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players, Displays |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADV7391 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.46V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Number of D/A Converters | 3 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |