BA7603F-E2 OverviewTemperatures are varied in the {0} operating range.
BA7603F-E2 FeaturesBA7603F-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BA7603F-E2 Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BA7603 |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 13mA |
| Throw Configuration | DPST |
| Supply Type | Single |
| Supply Current-Max (Isup) | 20mA |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V~5.5V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |