![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 80 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.86W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX14921 |
| Function | Battery Monitor |
| Operating Supply Voltage | 65V |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 65V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.15mA |
| Fault Protection | Over Temperature, Over/Under Voltage |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Number of Cells | 1 ~ 16 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |