BUF20800AIDCPR OverviewA Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.18 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.The base part number is BUF20800 and is used to audio amp.38 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 38 terminations.There is 18mA supply current in audio amplifier.Amplifier ic uses 38 pins for construction.Temperatures less than 95°C are recommended for operation.An operating temperature of at least -40°C is recommended.A total of 18 channels are currently available.The 18V supply voltage enables high efficiency.As a mounting method, Surface Mount is used.If the power supply (Vsup) is to operate normally, it must be above 7V.The output current is set to 45mA in this scenario.Analog ICs are used in this audio amplifier ic, which is ANALOG CIRCUIT.
BUF20800AIDCPR Features38 pins
18 channels
BUF20800AIDCPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF20800AIDCPR Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 38 |
| Weight | 126.60897mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 18V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BUF20800 |
| Pin Count | 38 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Output Current | 45mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 7V~18V |
| Output Current per Channel | 45mA |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |