BUF04701AIDGSR OverviewCut Tape (CT) is the package format.As a space saver, class d amp is accessible from the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.It is an excellent choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer because audio amplifier is highly efficient.Mounting the board based on Surface Mount is the preferred method.Audio amp to it have the same base part number BUF04701.In this case, audio digital amplifier has a pin count of 10.Digital amplifier has 10 terminations.Its -3db bandwidth is 8MHz.A 1.1mA supply current is used for operation.The circuamplifier ic is built using 10 pins.In order to operate properly, the temperature must be below 125°C.It is recommended that the operating temperature is at least -40°C.In order to achieve high efficiency, the supply voltage is set to 5V.A mounting method of Surface Mount is used.There are 4 elements in total in this element.
BUF04701AIDGSR Features10 pins
BUF04701AIDGSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF04701AIDGSR Video Amps and Modules applications.
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BUF04701 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | 3.5/12V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Operating Supply Current | 1.1mA |
| Supply Current-Max | 6.8mA |
| Slew Rate | 10V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.5V~12V ±1.75V~6V |
| Output Current per Channel | 32mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00001μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 93.98dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.6V |
| -3db Bandwidth | 8MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00001μA |
| Input Bias Current | 10pA |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6.6V |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |