OPA693IDR OverviewThere is a Tape & Reel (TR) packaged wclass d amplifierh class d amplifier.8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package reduces space by making class d amp available.Considering its high performance, it is an excellent choice for Buffer.On the PCB, audio power amplifier is mounted in accordance waudio power amplifierh the method described by Surface Mount.It has a base part number of OPA693, which allows for easy identification of audio amp.A pin count of 8 is present on this amplifier.A total of 8 terminations are present.Its -3db bandwidth is 1.4GHz.A supply current of 13mA is required to operate the amplifier.The amplifier is constructed with 8 pins.In order to ensure proper operation, the operating temperature should be below 85°C.Minimum operating temperature is -40°C.Presently, there are a total of 1 channels that are available to users.This amplifier has a consumer integrated circuit type of VIDEO AMPLIFIER.In order to mount it, Surface Mount is used.6V is the maximum supply voltage (Vsup).This scenario results in a current output of 120mA.In order to use audio amplifier ic, the supply voltage is 9V.A single supply type is available for this item, which is Dual, Single.1 elements make up the total.
OPA693IDR Features8 pins
1 channels
OPA693IDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA693IDR Video Amps and Modules applications.
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
Automotive head unit
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Buffer |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | OPA693 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 9V |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 13mA |
| Nominal Supply Current | 13.3mA |
| Output Current | 120mA |
| Slew Rate | 2500V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Output Current per Channel | 120mA |
| Supply Type | Dual, Single |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 57dB |
| -3db Bandwidth | 1.4GHz |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Bias Current | 25nA |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 4.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |