BUF16821AIPWPR OverviewA Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width).This is a good choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 18 circuits gives audio ic enhanced flexibility.The part has a base part number of BUF16821 for audio amp.There are 28 pins on audio digital amplifier.A 28 termination is present on digital amplifier.Audio amplifier is powered by 12mA supply current.Using 28 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 85°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.A total of 16 channels are available at the moment.With a 18V supply voltage, high efficiency can be achieved.In this case, Surface Mount is used as the mounting method.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 9V.A maximum supply voltage (Vsup) of 20V is set.This audio amp uses an analog IC, which in this case is ANALOG CIRCUIT.
BUF16821AIPWPR Features28 pins
16 channels
BUF16821AIPWPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF16821AIPWPR Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 118.501007mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 18V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 3.4MHz |
| Base Part Number | BUF16821 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 20V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 9V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 18 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Nominal Supply Current | 115μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~20V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |