C8051F206-GQR OverviewIt comes in a 48-TQFP package. It has a number of 32I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in C8051F2xx Series.
C8051F206-GQR FeaturesC8051F2xx series
Base part number of C8051F2
48 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 48 Pins
C8051F206-GQR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs C8051F206-GQR Microcontroller applications. C8051F206-GQR MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
3D printers
Digital TVs
Microwave ovens
Smartphone
Laptop
Radio
Projector
Measurement and control field
Nintendo
Washing machine
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F2xx |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | C8051F2 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 1.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 32x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 25 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |