| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 677.610302mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 18MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 87 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 5.56mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Density | 2 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of PWM Channels | 15 |
| Number of I2C Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 8 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |