TMS320LF2403APAGA OverviewThere is a 64-TQFP package available. The board has 21 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. C2000™ C24x 16-Bit-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 32KB 16K x 16. Powered by a C2xx DSP Core processor. Microcontroller's a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 64. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. This IC part has a memory size of 32kB. There are a number of alternatives to the base part number 320LF2403 that you can find. Performing well when operated at frequency 40MHz can be achieved. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. The pins counted are 64. EEPROM, FLASH memory is one of the features of this equipment. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The part contains 3 interrupts external to the system. The total number of bits on a MCU chip is 5.
TMS320LF2403APAGA Features64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
TMS320LF2403APAGA ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320LF2403APAGA Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 249.10726mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C24x 16-Bit |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | 320LF2403 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 21 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C2xx DSP |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 80mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 128 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 544 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Timers | 5 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |