STM32F103RFT6 OverviewIn a 64-LQFP package, the MCU is available. 51 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F1 series components make up this electrical component. 768KB 768K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 64 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 768kB is the memory size of the part. The base part number STM32F103 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 72MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 64 pins. The clock has 14 timers or counters on it. There are 64 pins on it. There is an integrated ARM core architecture in it. It programs in 112 Programmable I/O. A total of 16 channels of ADC are available on this device. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
STM32F103RFT6 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F103RFT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F103RFT6 Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 768kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 768KB 768K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 68mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of Programmable I/O | 112 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |