MC10H604FN OverviewPackage 28-LCC (J-Lead) includes it.This package has the format of Tube.Level translators uses Differential as level translatorss output configuration.Level translators has the translator type Mixed Signal.The electronic part is mounted in a way that corresponds to Surface Mount.Unidirectional is the type of channel for this electrical device.Operation is performed at 0°C~85°C TA.To achieve its exceptional flexibility, it relies on 1 circuits.To end a transmission line, there are 28 types of termination that can be used.A supply voltage of 5V is used to power the device.Pin count is 28.There is one device in the 10H series, and it belongs to that series.The design of this electronic part contains 1 bits.In order to function normally, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V.
MC10H604FN Features28-LCC (J-Lead) package
1 circuits
28 pin count
10H series
MC10H604FN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10H604FN voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 10H |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Type | Differential |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 1 |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Channel Type | Unidirectional |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5.2V |
| Output Signal | ECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | TTL |
| Channels per Circuit | 6 |
| Output Latch or Register | REGISTER |
| Delay-Max | 4 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |