TW9990AT-NA1-GR OverviewThere is an embedded encoder in the QFN package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tray case.Surface Mount is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Video Decoder.Video-connected encoders can use it.The motor encoder belongs to the TW9990 family.The optical encoder uses the -- digital power for switching power supplies.By applying voltage to --, the analog supply voltage can be applied.As shown in the picture, Surface Mount mounts it.It has 32 pins.Using a voltage of 3.3V as a supply voltage, this converter operates.It is 10 bits that make up an encoder.An 2 A/D converter is on board.1 channels make up the entire system.Pack the encoder magnetic in a 32-QFN (5x5) case according to the manufacturer's recommendations.A -- series quadrature encode includes this electrical quadrature encode.
TW9990AT-NA1-GR FeaturesIn QFN package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TW9990
32 pins
10 bits
2 A/D Converters
1 channels
TW9990AT-NA1-GR ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
TW9990AT-NA1-GR Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Published | 2013 |
| Series | -- |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Video |
| Base Part Number | TW9990 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | -- |
| Voltage - Supply, Digital | -- |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2016 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Additional Feature | NOMINAL SUPPLY VOLTAGES ARE 1.8V/3.3 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N32 |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |