SN74GTLPH1612DGGR OverviewAs part of the 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package, it is embedded. Cut Tape (CT) is the way it is packaged. A 18-Bit circuit achieves its superior flexibility by using 18-Bit components. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver. A Surface Mount-shaped electronic component is mounted here. -40°C~85°C should be higher than the operating temperature. It features maximum design flexibility thanks to its High/Low output current. It belongs to the 74GTLPH series of FPGAs. 3.15V~3.45V is the supply voltage. The 74GTLPH1612 family includes it. In 64 terminations, the transmission line is terminated with a device matching its characteristic impedance. It is recommended that the supply voltage be kept above 3.3V for normal operation. There are 64 pins on it. The electronic part was designed using 18 Bits. 2 terminations, on the other hand, are the practice of terminating a transmission line with a device that matches its characteristic impedance. Surface Mount is used to mount this electronic part. 64 pins are used in its design. 3.45V is the maximum supply voltage (Vsup). There are 1 elements in it. It is configured with a trigger that uses POSITIVE EDGE. Based on its reliable performance, this device is well suited for TAPE AND REEL. In terms of design flexibility, 100mA features a high output current. 3.3V is the supply voltage for this electrical part.
SN74GTLPH1612DGGR Features 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74GTLPH series
74GTLPH1612 family
64 pin count
64 pins
1 elements
SN74GTLPH1612DGGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTLPH1612DGGR Universal Bus Functions applications.
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74GTLPH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74GTLPH1612 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 100mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Turn On Delay Time | 7.7 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 45mA |
| Translation | GTL/P & LVTTL |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |