TW6816-LA1-GR OverviewPackage LQFP contains the embedded encoder.A 100 termination is available on the optical encoder.Total pin count on the rotary encoders is 100.Surface Mount mounts it on the wall.Encoders like this have 100 pins.In general, a higher supply voltage is required than 1.6V.Upon reaching the maximum supply voltage (Vsup), the encoder motor reaches 2V.Using this encoder under 70°C temperatures is recommended.CONSUMER CIRCUIT can be used to sort consumer IC types of encoder definitions.
TW6816-LA1-GR FeaturesIn LQFP package
100 pins
Consumer IC Type : CONSUMER CIRCUIT
TW6816-LA1-GR ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
TW6816-LA1-GR Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Pin Count | 100 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Audio, Video Decoder |
| Applications | DVR |
| Base Part Number | TW6816 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |