CD74HCT299M OverviewThe package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains this file embedded in it. A 8-Bit circuit is used for achieving its superior flexibility as a result of its use of 8-Bit circuits. As far as the logic type of this electrical device is concerned, it is Universal Shift Register. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. It is recommended that the operating temperature be higher than -55°C ~ 125°C. In addition, 4mA, 4mA features the highest level of flexibility in its design due to its high and low output currents. An FPGA belonging to the 74HCT series is a type of FPGA. There is a supply voltage of 4.5V ~ 5.5V that it operates on. The supplier device package 20-SOIC is used by the company as its device package of choice.
CD74HCT299M Features 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74HCT series
CD74HCT299M ApplicationsThere are a lot of HARRIS
CD74HCT299M Universal Bus Functions applications.
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 74HCT299 |
| Mfr | Harris Corporation |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | 74HCT |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Logic Type | Universal Shift Register |