ICS853111AY-02LF OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-LQFP. This package is packaged in the form of a Tray. For normal operation, 3.2GHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.8V volts. There is a value of ECL, LVPECL as the output. As a member of the ICS853111-02 family, it falls under that category.
ICS853111AY-02LF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853111AY-02LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853111AY-02LF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Base Part Number | ICS853111-02 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3.2GHz |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |