ICS853017AM OverviewIt's a electronic part of the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It's packaged in the form of a Tube. The maximum value for normal operation is 2GHz. It's set up in the way of Surface Mount. Buffer/Driver is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~5.25VV. Its output is LVPECL. It is a member of the ICS853017 family.
ICS853017AM FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853017AM ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853017AM Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buffer/Driver |
| Voltage - Supply | 2.375V~5.25V |
| Base Part Number | ICS853017 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 4 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |