CDCP1803RGER OverviewThe clock divider is packaged in a 24-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). It contains 24 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.6VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 24. The output is LVPECL. It is operated by using 24 pins. This is a member of the CDCP1803 family. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation. By default, output 3 is set. As long as the frequency is 800MHz, it maintains excellent accuracy. As a result, it employs the TR packing method.
CDCP1803RGER Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 800MHz frequency
CDCP1803RGER ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCP1803RGER Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 45.387587mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | CDCP1803 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 3 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 140mA |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVTTL, SSTL-2, VML |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.6 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.6 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |