NB3L553MNR4G OverviewThere is a case of 8-VFDFN Exposed Pad in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It has 8 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~5.25VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 8. As a result, it produces LVCMOS, LVTTL. A 8 pin is used for operation. The NB3L553 family contains it. The gadget belongs to the 3L family. There is a 2.625V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 2.375V for the supply voltage (Vsup). By default, it is set to output 4. A power supply of 2.5/5V volts powers it. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency. This gadget can also be used to obtain ALSO OPERATES AT 3.3V OR 5V SUPPLY. It maintains excellent accuracy at a frequency of 200MHz.
NB3L553MNR4G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 200MHz frequency
NB3L553MNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L553MNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V OR 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB3L553 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Current | 30mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | 3L |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Max I(ol) | 0.035 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 950μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |