CS4334-DS OverviewIn package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), ADCs/DACs is included.In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C ~ 85°C is recommended.This outstanding Stereo DAC can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 4.75V ~ 5.5V, 4.75V ~ 5.5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.1 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.The unit is a member of the - series.
CS4334-DS FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
CS4334-DS ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic
CS4334-DS ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Bulk |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Stereo DAC |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V, 4.75V ~ 5.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Data Interface | I²S, Serial |
| Sampling Rate (Per Second) | 100kHz |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 24 b |