ICL7116CPL-3 OverviewThere is a package 40-DIP (0.600, 15.24mm) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a 0°C~70°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Display Driver gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Through Hole, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 9V for the supply voltage.Overall, there are 40 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 1 channels.Try searching "ICL7116" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 9V.As far as pin count goes, it has 40.This is a high resolution 16-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.The system implements 1 analog IN channels for high-level acquisition of analog sources.
ICL7116CPL-3 FeaturesThrough Hole acquisition unit
1 channels process
16-Bit acquisition unit
ICL7116CPL-3 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
ICL7116CPL-3 ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Display Driver |
| Voltage - Supply | 9V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | ICL7116 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 9V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Length | 52.07mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |