MAX128BCNG OverviewThere is a package 24-DIP (0.300, 7.62mm) available.In the Bulk package, this data acquisition unit is available.Maintaining a 0°C ~ 70°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Through Hole, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 4.75V ~ 5.25V for the supply voltage.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 8 channels.This is a high resolution 12-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.There are 1 A/D converters incorporated in this part.From the - series, this unit is available.
MAX128BCNG FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX128BCNG ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX128BCNG ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX128 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | SPI |
| Analog Supply Voltage | |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 8 |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | I2C |
| Resolution | 12 bit |
| Sampling Rate | 8kSPS |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 8k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Features | Selectable Address |