CY29948AXC OverviewIt's a electronic part of the 32-TQFP package. It's packaged in the form of a Tray. The maximum value for normal operation is 200MHz. There are 32 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 2.5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.63VV. It has a pin count of 32 on it. Its output is LVCMOS, LVTTL. For operation, 32 pins are used. It is a member of the CY29948 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V. It is set to output 12 by default. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. When utilizing this gadget, ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY can also be obtained. It consumes 7mA quiescent current and is unaffected by external influences.
CY29948AXC Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY29948AXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY29948AXC Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY29948 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Quiescent Current | 7mA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |