NB6L572MMNR4G OverviewIt is package in 32-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 6GHz is the maximum value. A total of 32 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.6V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 32 pins are present on timeing clock. The output of it is CML. This IC divider operates on 32 pins. It belongs to the family of electronic gadgets known as 6L. Default settings are set to output 2. Maintaining a 3.3V supply voltage ensures maximum efficiency.
NB6L572MMNR4G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB6L572MMNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6L572MMNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | CML |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Frequency (Max) | 6GHz |
| Family | 6L |
| Data Rate | 8 Gbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 4:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| fmax-Min | 5000 MHz |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |