SI53305-B-GM OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 44-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tray. It has 44 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 1.8V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 1.71V~3.63V volts. There is a value of CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL as the output. During operation, 44 pins are used. As a member of the SI53305 family, it falls under that category. As a default, it is set to output 10. By utilizing this gadget, one can also obtain IT ALSO REQUIRES 2.5, 3.3 V. As long as the frequency is set to 725MHz, excellent accuracy can be maintained.
SI53305-B-GM Features44 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 725MHz frequency
SI53305-B-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53305-B-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 2.5, 3.3 V |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 725MHz |
| Base Part Number | SI53305 |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 10 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Duty Cycle | 52 % |
| Height | 850μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |