MC10E111FNG OverviewA 28-LCC (J-Lead) case is used for packaging. A Tube is used to package it. In it, there are 28 terminations. Supply voltages of 5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 4.2V~5.7VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 28 pins on timeing clock. There is ECL, PECL output from clock driver. Operation is performed with 28 pins. It belongs to the family MC10E111. A member of the 10E family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 5.7V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 4.2V, it should be kept as high as possible. By default, the output is set to 18. There is a voltage supply of -5.2V volts for powering it. The 10E series is the name of this electronic component. In addition, NECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -4.2 V TO -5.7 V can be obtained when using this gadget. The frequency 800MHz allows excellent accuracy to be maintained. A maximum input voltage of 4.19V can be applied to it.
MC10E111FNG Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 800MHz frequency
MC10E111FNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10E111FNG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 10E |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -4.2 V TO -5.7 V |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 800MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC10E111 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 18 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | -5.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 42mA |
| Propagation Delay | 900 ps |
| Turn On Delay Time | 900 ps |
| Family | 10E |
| Max Input Voltage | 4.19V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.66 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |