MC10H646FN OverviewThe clock divider is available in 28-LCC (J-Lead) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 80MHz. A total of 28 terminations are present. Supply voltages of 5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 4.75V~5.25V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 28 on timeing clock. There is an output of TTL. The 28 pins are used for operation. This object belongs to the MC10H646 family. There is an electronic gadget called 10H in this family. There is 5.25V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.75V in order for the clock divider to operate normally. A 5V volt supply powers it.
MC10H646FN Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC10H646FN ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10H646FN Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC10H646 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Family | 10H |
| Input | PECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 7 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 6.4 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |