PI49FCT3807CHE Overview20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 100MHz. A total of 20 terminations have been found in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 3V~3.6V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. Buffer IC is CMOS, TTL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 20 pins. The structure belongs to the 49FCT3807 family of structures. The electronic gadget belongs to the FCT family. This value is set to 3.6V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 3V is necessary for normal operation of the system. By default, the output of the circuit clock is set to 10. In this case, the electronic part belongs to the 49FCT series. It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3V for maximum efficiency. The clock divider consumes 3μA quiescent current and is unaffected by external factors.
PI49FCT3807CHE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT3807CHE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT3807CHE Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN (787) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 49FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 3.5 ns |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |