DAC5662IPFBR OverviewAs part of the 48-TQFP package, it is included. It is powered from a supply voltage of 3.3V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. It is important to maintain the operating temperature within the range of -40°C~85°C when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tape & Reel (TR). There are a total of 48 terminations. Its base part number DAC5662 can be used to find parts that are related to it. There are 48 pins on this device. Its flexibility can be fully utili3.3Ved when operating with a 3.3V supply voltage. There are a total of 48 pins on this device. There is a maximum supply voltage of 3.6V that is supported by this product. With a minimum supply voltage of 3V, it can operate.
DAC5662IPFBR Features48-TQFP package
48 pin count
48 pins
DAC5662IPFBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC5662IPFBR Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 137.410139mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Power Dissipation | 390mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC5662 |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 75mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | Current Source |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 200 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Settling Time | 20ns (Typ) |
| Power Consumption | 330mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | OFFSET BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 200 Msps |
| INL/DNL (LSB) | 0.3, 0.2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 73 dB |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | -1V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 85 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |