![]()
Add to cart |
The DAC7632VFBT is a 16-bit, dual channel, voltage output, Digital-to-Analog Converter (DAC) which provides 15-bit monotonic performance over the specified temperature range.
Low power:4mW
Unipolar or Bipolar operation
Setting Time: 10 μs to ± 0.003% FSR
15-bit Linearity and monotonicity:-40℃ to ± 85℃
Programmable reset to mid-scale or zero-scale
Double-buffered data inputs
Process control
Closed-loop servo-control
Motor Control
Data Acquisition Systems
DAC-PER-PIN Programmers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 169.898692mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Max Power Dissipation | 2.5mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | DAC7632 |
| Pin Count | 32 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | -800μA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 89 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Settling Time | 10μs |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Power Consumption | 2.5mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0046% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 89 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±2, ±1 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |