DAC7617EB OverviewA 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 3V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tube for the purpose of saving space. In total, there are a total of 20 terminations on it. For related parts, use its base part number DAC7617. This cable has 20 pins and is designed to connect to a computer. With a 3.3V supply voltage, designers can fully utili3.3Ve the flexibility of the device. Power is supplied to the device by a 3V battery. Featuring 20 pins in total, it is a versatile device. It can take a maximum of 3.6V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 3V, it will work.
DAC7617EB Features20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
20 pin count
20 pins
DAC7617EB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7617EB Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 174.689761mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DAC7617 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 800μA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 89 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Settling Time | 10μs |
| Power Consumption | 2.4mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 4 |
| Conversion Rate | 89 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 1.25V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 2mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |