DAC7654YCT OverviewThere are two packages that contain it: 64-LQFP package and X package. The supply voltage is 5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~85°C range. There is an FPGA model contained in Cut Tape (CT) in order to conserve space. In total, it has 64 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number DAC7654 as a base. In this case, there are 64 pins on the board. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 64 in it. A maximum supply voltage of 5.25V can be applied to this product. The minimal supply voltage required for it is 4.75V.
DAC7654YCT Features64-LQFP package
64 pin count
64 pins
DAC7654YCT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7654YCT Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 35 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 45mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC7654 |
| Pin Count | 64 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Settling Time | 15μs |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Power Consumption | 18mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Converters | 4 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| INL/DNL (LSB) | 2, -1/+2 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |