DS1033Z-10 OverviewFor cost-effectiveness, it is packaged using Tape & Reel (TR). TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 2.7V ~ 3.6V. It is mounted using the technique of Surface Mount. The device features an operating temperature of -55°C ~ 150°C. The supplier device package for this device is SOT-23. Among the most important electronic devices, it belongs to the Automotive, AEC-Q101 series.
DS1033Z-10 FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
Mounting Type: Automotive, AEC-Q101
DS1033Z-10 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1033Z-10 Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohms |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1033 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 12V |
| Power - Max | 300mW |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Available Total Delays | 10ns |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Family | 1000 |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 10 ns |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |