DS1135LZ-30+T&R OverviewA cost-effective package is used by using Tape & Reel (TR). By utilizing the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, applications do not require additional insulating hardware. Providing reliable performance requires a voltage supply of 2.7V~3.6V. As the mounting method, the Surface Mount technique is used. There is an operating temperature of -40°C~85°C. There are numerous related parts with the same base part number DS1135L that are universally preferred by a wide range of applications. 8-SOIC is the package name of the supplier device.
DS1135LZ-30+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
DS1135LZ-30+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1135LZ-30+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | DS1135L |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 30ns |
| Available Total Delays | 30ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |