DS12885QN OverviewIn the 28-LCC (J-Lead) package, real time clocks is embedded as a dependency.In this electrical RTC, the supply voltage is 4.5V ~ 5.5V.Clock/Calendar is the type of electrical real time clock that is being used.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Surface Mount.There should be -40°C ~ 85°C operating temperature.A voltage of 2.5V ~ 4V is supplied to this electrical digital time clock.A component such as this is included in the contents of Clock & Timer ICs.RTC times embed a memory of 114B for storing programs and data.In the series -, it belongs to the real-time clock category.
DS12885QN Features28-LCC (J-Lead) package
- series
DS12885QN ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS12885QN Real Time Clocks applications.
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS12885 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| RTC Bus Interface | Multiplexed |
| RTC Memory Size | 114 B |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Clock/Calendar |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Function | Alarm, Calendar, Clock |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 114B |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 15mA @ 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V ~ 4V |
| Features | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |