EL2250CSZ-T7 OverviewA Tape & Reel (TR) is used to package class d amplifier.Consequently, class d amp is available in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This amplifier lends itself well to Voltage Feedback because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.The 2 circuits provide audio ic's enhanced flexibility.In order to find audio amp, use its base part number EL2250.Its -3db bandwidth is 125MHz.Digital sound amp is supplied with a current of 5mA.There is a type of amplifier OPERATIONAL AMPLIFIER on the audio amplifier.
EL2250CSZ-T7 FeaturesEL2250CSZ-T7 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
EL2250CSZ-T7 Video Amps and Modules applications.
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Voltage Feedback |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | EL2250 |
| Number of Circuits | 2 |
| Current - Supply | 5mA |
| Slew Rate | 275V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±1.35V~6V |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| -3db Bandwidth | 125MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |