MAX4395ESD+T Overview14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package reduces space by making class d amp available.Considering its high performance, it is an excellent choice for Voltage Feedback.On the PCB, audio power amplifier is mounted in accordance waudio power amplifierh the method described by Surface Mount.A number of 4 circuits are utilized to enhance the audio ic's flexibility of the system.Its -3db bandwidth is 85 MHz.In order to operate digital sound amp, you need to supply it with 6 mA current.A copy of this audio power amplifier can be found in Amplifier ICs.A supply current of 5.5 mA is required to operate the amplifier.Presently, there are a total of 4 Channel channels that are available to users.It is equipped with an amplifier type of High Speed Amplifiers.The FPGA in this example belongs to the series called -.
MAX4395ESD+T FeaturesAmplifier ICs subcategory
4 Channel channels
MAX4395ESD+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4395ESD+T Video Amps and Modules applications.
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
Automotive head unit
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Part Number | XT3NE3100BAA000XXX |
| Manufacturer | ABB |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX4395 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| en - Input Voltage Noise Density | 13 nV/sqrt Hz |
| Voltage Gain dB | 70 dB |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 48 dB |
| Vos - Input Offset Voltage | 5 mV |
| Pd - Power Dissipation | 667 mW |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 95 dB |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| GBP - Gain Bandwidth Product | - |
| Supply Voltage - Max | 11 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Ib - Input Bias Current | 15 uA |
| SR - Slew Rate | 500 V/us |
| In - Input Noise Current Density | 2.1 pA/sqrt Hz |
| Series | - |
| Applications | Voltage Feedback |
| Subcategory | Amplifier ICs |
| Technology | BiCMOS |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 4 Channel |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 5.5 mA |
| Current - Supply | 6 mA |
| Topology | Voltage Feedback Amplifier |
| Slew Rate | 500V/µs |
| Amplifier Type | High Speed Amplifiers |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 11V, ±2.25V ~ 5.5V |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Bandwidth | 85MHz |
| Product Type | Op Amps - High Speed Operational Amplifiers |
| Current - Output / Channel | 95 mA |
| -3db Bandwidth | 85 MHz |
| Product | Operational Amplifiers |
| Shutdown | No Shutdown |