MAX4386EEUD+ OverviewThe 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for Voltage Feedback due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 4 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Its -3db bandwidth is 230 MHz.An electric current of 5.5 mA is provided to digital sound amp.The FPGA is a member of the - series.
MAX4386EEUD+ FeaturesMAX4386EEUD+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4386EEUD+ Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4386 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Applications | Voltage Feedback |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 4 |
| Current - Supply | 5.5 mA |
| Slew Rate | 450V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output / Channel | 55 mA |
| -3db Bandwidth | 230 MHz |