XC7K410T-2FBG676C OverviewThere is a 676-BBGA, FCBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 400 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 406720 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 0.97V~1.03V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Kintex®-7 series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 400 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 676. There are 29306880 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number XC7K410T. There is a maximum RAM si3.5MBe of 3.5MB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 676 pins that are designed for it. 31775 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is provided by a 11.83.3V battery that is included with the device. As far as the pin count is concerned, it has 676 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 1286MHz crystal. During the process of storing and transferring data, 508400 registers are used.
XC7K410T-2FBG676C Features400 I/Os
Up to 29306880 RAM bits
676 LABs/CLBs
508400 registers
XC7K410T-2FBG676C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC7K410T-2FBG676C FPGAs applications.
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 676-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 676 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Kintex®-7 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 676 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.97V~1.03V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | XC7K410T |
| Pin Count | 676 |
| Number of Outputs | 400 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 11.83.3V |
| Number of I/O | 400 |
| RAM Size | 3.5MB |
| Clock Frequency | 1286MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 406720 |
| Total RAM Bits | 29306880 |
| Number of LABs/CLBs | 31775 |
| Speed Grade | -2 |
| Number of Registers | 508400 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.61 ns |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.54mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |