NB6L11MMNG OverviewThe clock divider is available in 16-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tube package attached to it. A total of 16 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.63V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 16 on timeing clock. There is an output of CML. The 16 pins are used for operation. This object belongs to the NB6L11 family. There is an electronic gadget called 6L in this family. There is 3.63V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 4. A +-2.5/+-3.3V volt supply powers it. Electronic components of the ECLinPS MAX™ series are included in this package. Keeping the supply voltage at 2.5V will ensure maximum efficiency. Despite its low frequency 4GHz, it maintains excellent accuracy.
NB6L11MMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 4GHz frequency
NB6L11MMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6L11MMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 4GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB6L11 |
| Output | CML |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | +-2.5/+-3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Max Supply Current | 75mA |
| Propagation Delay | 325 ps |
| Turn On Delay Time | 325 ps |
| Family | 6L |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVNECL, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.325 ns |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height | 950μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |